Как да се грижим за бельото? То изисква деликатна грижа

Как да се грижим за бельото? То изисква деликатна грижа

6 юни 2025 г.
За бельото

Nikola Herčíková

Главен редактор

Купувате си ново бельо, което обаче след две-три изпирания губи формата, мекотата и еластичността си? Роля за това има не само качеството на материята, но и начинът, по който се грижите за бельото. Правилната грижа си личи от пръв поглед и благодарение на нея любимите ви модели ще ви радват дълги години живот.

Основите, които ще ви бъдат от полза

Бельото буквално ни съпровожда през целия ни живот. То е с нас на всяка крачка, всеки ден и ние очакваме много от него. Удобство, красота, стил, функционалност, практичност… Често пъти обаче, вместо с правилна грижа, ние му се отблагодаряваме с мачкане, прегъване, изстискване на чашките, пране на неправилна температура и сушене в сушилня. Познато ли ви е? За да издържи бельото дълго време, трябва да се отнасяме с него с нежността и любовта, които заслужава.

🧼Основно правило е да се придържате към инструкциите на етикетите. Те не са на бельото за украса, а именно за да знаете как най-добре да се грижите за него.
🧼Перете бельото на ниска температура до 30 °C. Фините материи не реагират добре на много гореща вода. Лесно могат да се повредят и да изгубят свойствата си.
🧼Ако не перете бельото си на ръка, а в пералнята, изберете програма без центрофуга. Чашките на сутиените не обичат грубото механично изцеждане и могат да се смачкат необратимо.
🧼За сутиени, фини дантелени бикини или бодита използвайте торбички и кошнички за пране. По този начин пазите бельото, но и пералнята. Телените копчета могат да се закачат за барабана и да предизвикат бедствие.
🧼Сортирайте бельото по цветове. Ако перете бялото бельо с тъмно облекло, то по-бързо ще посивее или ще пожълтете неприятно, а също така ще започне да образува топчета.
🧼По правило мястото на бельото не е в сушилнята. Материите често са еластични и много нежни, със сушенето еластичността им ще се загуби, а могат и да се повредят.
🧼Избягвайте прахообразни препарати. Те могат да образуват бучки и да оставят петна върху бельото. Използвайте гелове за деликатно пране, които съдържат специални съставки.
🧼Забравете за омекотителя. Той нарушава еластичността на влакната и така бельото ви ще изгуби своята гъвкавост. Например обиколката на сутиена ще се отпусне много по-бързо.

Как да съхраняваме сутиените?

Никога не мачкайте чашките на подплатените сутиени. Това е абсолютният минимум, който можете да им дадете. При мачкане чашките се повреждат и, ако стоят дълго така, ще се повредят завинаги. Подреждайте прилежно сутиените един зад друг в чекмеджето си. Повярвайте, че тази стъпка ще ви се изплати и те ще ви служат по-добре и по-дълго. За пътувания вземете чудесен органайзер, който да ги предпазва от замърсяване и прах.

Основни символи за пране

Точки в символите за пране

Ако символът ютия съдържа една точка, това означава гладене при температура до 110 °C, две точки гладене при температура до 150 °C, a три точки гладене при температура до 200 °C. Същото е и при останалите символи, например ваничката с вълничка за пране и квадрата с кръгче за сушене. Колкото по-малко са точките, толкова по-ниска е препоръчителната температура. При прането диапазонът е от 30 до 95 °C, при сушенето различаваме само програми с ниска, средна и висока температура.

Сушилник или парно?

В идеалния случай нито едното, нито другото. Поне при сутиените с подплатени чашки. Бельото не бива да се суши на пряка топлина, затова парното не е подходящо за него. Алтернатива са различните приставки, които позволяват сушенето с парно, но без директен контакт с радиатора. Сутиените не бива да се простират висящи праз средата. Така чашките не се мачкат, но можете да ги деформирате. Как да ги сушим в такъв случай? Най-добре върху памучна или хавлиена кърпа с подложки в чашките.

Не забравяйте, че и банските костюми заслужават правилна грижа. Не знаете как да им я осигурите? Ще ви дадем съвет в статията.